Bez lepku

Letní grilování - i zdravě!

Asi každý má rád posezení venku s rodinou či s přáteli, většinou k tomu patří i dobrá káva, nebo víno či pivo. V poslední době se v mém okolí a jistě i ve vašem hodně rozjelo grilování. Je to fajn, griluje se maso, zelenina, ovoce….každý si vybere, co má rád.
Někdo raději na ohni někdo raději na elektrickém či plynovém grilu. Dost se diskutuje, co je lepší nebo zdravější. Každý má svůj tip na to, jak nejlépe něco ugrilovat, jakou přílohu, jaký dip či salsa je nejvhodnější k různým druhům masa.
Já mám taky jeden tip na zdravější grilování na ohni...........
Maso nenakládám do žádné marinády, do žádného oleje, bylinek, koření…..Prostě vezmu čerstvé maso a ugrilujeme ho nad ohněm. Nekape z něj žádný olej, a když je maso libové tak ani žádný tuk, který by se přepaloval a vznikalo z něj něco jedovatého....
Pak mám připraveno ve džbánku ale něco moc dobrého, čím poleji hotové maso na talíři a to je olivový olej – kvalitní, extra panenský, do kterého přidám trochu soli, čerstvě umletého pepře a pak různé čerstvé bylinky. Třeba rozmarýn, oregano, tymián, také petrželku a pažitku. 
Připravím si to trochu dopředu, aby se olej promísil s bylinkami, kdo má rád může přidat i nastrouhaný česnek nebo nakrájet feferonky.
Takže když máme masíčko hotové, každý si jej na talíři potře touto směsí, množství každý dle svého gusta a pak si už jen pochutnáváme! :-) Je to dobré i na grilovanou zeleninu. No a pro toho, komu je to málo slané, mám připravenou v mlýnku hrubou sůl, není nic lepšího na čerstvě upečeném mase než větší krystalky dobré soli. Samozřejmě přiměřeně, jinak už by to zase nebylo zdravé! :-) 
Tak co vy na to? Nezkusíte to?



Začínáme s bezlepkovým vařením a pečením......

První pokusy vařit bezlepkově (opravdu první pokusy byly "téměř" bezlepkové, ještě nebyl důvod, šlo jen o zdravé vaření pro dětičky) dopadaly občas dost zajímavě či spíše smutně, suché rozpadající buchty, nepoživatelné pečivo (ještě s žitnou moukou), no vlastně do strouhanky bylo dobré....vaření bylo lehčí než pečení, na rýži toho většinou moc nezkazíte, pravda pohanka se občas rozvařila do kaše a jáhly někdy (i když čerstvé, propláchlé) zhořkly.....ale vedli se docela dobře kaše, pudingy, také zahušťování sosů kukuřičným škrobem bylo v pohodě. A polívky? Ty šly jedna báseň :-)


Zdravé vaření pro nás znamenalo vařit a hlavně péci s co nejmenším množstvím bílé mouky a bílého cukru. Zatímco hnědý cukr a různé sirupy nám zachutnaly ihned (ani děti a pánové nic nepoznali) tak s nahrazením bílé mouky byl opravdu problém.

Pro lidičky, kteří chtějí jen péct "zdravě" a nemají ani alergii natož přímo intoleranci opravdu vřele doporučuji začít nahrazovat bílou mouku postupně a v dalším článku přidáme vychytávky na pečení opravdu bez lepku :-)






Tipy a rady na bezlepkové pečení..........


Všichni, kdo nějaký ten rok již vaří a peče bezlepkově, ví, že upéct dobrý moučník, který se nedrobí a není suchý tak, že ani když ho zapijete kávou či čajem, tak se to moc nevylepší....pak zbyde akorát rozdrobit ptákům :-(  .........no ale co s tím, když nechcete přidávat, žádné vylepšující látky proti drobivosti, proti vyschnutí, protispékavé a jiné éčkové dobroty?

Začala jsem intezivně hledat na netu nějaké rady, ale nic moc jsem nenašla.....recepty to ano, ale když jsem je vyzkoušela, tak výsledek byl stále stejný...moc suché, málo nadýchané....no sklámání stále velké.....
Naše obvyklé, oblíbené moučníky se mi prostě nevedly. Myslela jsem, že bude vše v pohodě, prostě jen vymněním obyčejnou mouku za mouku bezlepkovou, ale ať to byla pohanková nebo bezlepková směs typu Jizerka, Unimix, Schär....pořád žádná sláva.

Začala jsem tedy mouky mixovat a přidávat více "mokrých" surovin než je uvedeno v receptu (více tuku nebo oleje, více mléka, vejce), no výsledek byl mnohem lepší.......takže když chci vyzkoušet nějaký nový lepkový recept, zamněním samozřejmně mouku za bezlepkovou, kterou ještě namíchám - např. 1/2 dávky pohankové a zbytek dosypu bezlepkovou směs, kukuřičnou, nebo rýžovou...ta je na moučníky moc dobrá. A dobré je i to, že kukuřičná a rýžová mouka jsou docela levné....

Další tip mám ten, že přidám malý bílý jogurt, a to i do těsta na chleba nebo na housky...tam vždy dám buď tvaroh či jogurt a více tuku, protože výsledek je pak o 100% lepší. Také je dobré přidat do těsta na pečivo nastrouhanou bramboru, je jedno jestli je syrová nebo vařená........

No a nejdůležitější má rada je nechat těsto v míse stát alespoň 10 minut, pak znova promíchat a popřípadě, že těsto hodně zhoustlo, přidat třeba mléko, vodu nebo olej... prostě něco mokrého, aby těsto bylo zase tekuté...to samozřejmně platí u moučníků vylévaných na plech.......vyzkoušejte a nebudete litovat, protože pokud se bezlepkové mouky řádně promísí a nabobtnají, výsledek pak je LUXUSNÍ!!!!! Není rozeznant bezlepkový moučník od lepkového!!!!!!


2 komentáře:

  1. Dobrý den
    Chtěl bych Vám dát tip na bezlepkovou cukrárnu kousek od Prahy - Cukrárna ve Zdibech, www.pecemebezlepku.cz
    David

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den,
    za tip moc děkujeme, do Prahy občas jezdíme, tak se určitě stavíme :-) Petra

    OdpovědětVymazat